Autobusy w Polsce
W Polsce pierwsze autobusy budowano w okresie międzywojennym w zakładach Ursus. Były to niewielkie pojazdy na podwoziu lekkiej ciężarówki, nienadające się do obsługi większych miejscowości. Ze względu na ograniczenia importowe, powstające wówczas firmy autobusowe zmuszone były sprowadzać z krajów zachodnich duże podwozia autobusowe (np. Leyland) i budować karoserie we własnym zakresie (powszechnie stosowano wówczas karoserie drewniane z blaszanym poszyciem).
...
Największą polską marką autobusów jest Solaris Bus & Coach, fabryka produkująca nowoczesne autobusy podmiejskie, miejskie i turystyczne, powstała na bazie istniejącej wcześniej montowni firmy Neoplan.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus
Eksport autobusów do Niemiec
Od jakiegoś czasu Polska firma Solaris eksportuje autobusy do Niemiec, to z pewnością świetna wiadomość dla branżowców, którzy również mogą próbować eksportować swoje nowoczesne autobusy za granicę.
Już ponad 10 tysięcy takich autobusów trafiło za naszą zachodnią granicę. Jednak polskie solarisy jeżdżą nie tylko po Niemczech, ale i Paryżu, Rzymie a nawet Dubaju. Firma stawia na nowoczesne, niskopodłogowe konstrukcje, które jakością wykonania i ceną przebijają inne firmy produkujące autobusy. Ja trzymam kciuki za solarisa, ale mam nadzieję, że więcej nowoczesnych busów będzie jeździło po Polskich drogach.
Odpowiedzialność w transporcie osobowym
Transport zorganizowanej grupy osób to zawsze nie lada wyzwanie, zarówno dla organizatorów jak i dla firmy transportowej. Oprócz potrzebnych certyfikatów i uprawnień (a tych jest naprawdę sporo) trzeba jeszcze dysponować odpowiednią flotą, aby przewieźć całą grupę.
Przeglądy techniczne i zadbanie o sprawność pojazdów to nie tylko kwestia wymagana przez prawo, ale powinna być też realizowana w ramach uczciwości i moralności. O trzeźwości kierowcy, czy kierowców nie wspomnę, ponieważ to oczywiste.