Wydajność cieplna budynku może ulec znacznej poprawie przy klimatyzacji. Czy warto inwestować w , warto- krótko o tym czemu.
Ogrzewanie
Kwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących.
Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne...
Można też sięgnąć po nowsze rozwiązania, takie jak rekuperacja, która jest na chwilę obecną jedną z tańszych w eksploatacji metod grzewczych.
Kosztorys klimatyzacyjny
Koszty montażu klimatyzacji mogą zamknąć się w liczbie z trzema zerami. Największy koszt to oczywiście samo urządzeni chłodzące powietrze. Koszty te wahają się pomiędzy 2, a 6 tysiącami. Moc i wydajność tego sprzętu determinuje większość kosztów, dlatego ważne jest, aby klimatyzację odpowiednio dobrać do naszych potrzeb. Nie warto w tym przypadku kupować sprzętu, który schłodzi dwa razy więcej przestrzeni niż posiadamy.
Po wybraniu całego sprzętu przychodzi moment samego montażu, który potrwa około 2-3 dni. Oczywiście w zależności od złożoności i poziomu skomplikowania samego przyłącza. Jednak klimatyzatory na jedno pomieszczenie udaje się zamontować właśnie w takim czasie.
Dobór i montaż
Właściwie dobrana i zamontowana klimatyzacja nie powinna znacząco zwiększyć naszych rachunków za prąd, oczywiście używana zdroworozsądkowo. Kwestia doboru mocy urządzenia powinna być załatwiona przez firmę, która montuje nam urządzenie. Co do ceny samego urządzenia to nie warto decydować się na najtańszą opcję, ze względu na niską jakość wykonania i potencjalne awarie.
Na klimatyzacji oraz na firmie, która ją montuje nie należy oszczędzać ponieważ taka inwestycja powinna być wykonana jak najlepiej, aby zapewnić nam długie użytkowanie.