Do najbardziej miękkich: lipa olcha osika
Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)
Producenci mebli dębowych
Producenci mebli dębowych zwykle przywiązują bardzo dużą wagę do tego, aby takie meble posiadały najwyższą jakość i były bardzo trwałe. Również sprzedawcy mebli dębowych zwracają uwagę na to, jakiej jakości meble są przez nich przechowywane w magazynach. To przecież do nich będą przychodzili klienci niezadowoleni ze stanu mebli przez siebie kupionych. Wobec tego wykonawcy mebli dębowych są zobowiązani do tego, aby wykonywać je przy wykorzystaniu najwyższych standardów obowiązujących na rynku produkcji mebli dębowych. Taka sytuacja jest bardzo korzystna zarówno dla samych klientów, jak i dla producentów mebli dębowych. Pozwala im ona na korzystanie z najlepszej jakości mebli dębowych, które będą stanowiły ozdobę każdego domu i mieszkania.
Drewno (technika) Wady i zalety drewna i kilka faktów z Wikipedii
W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.
W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:
Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności, ale jednocześnie mogą podnosić jego walory ozdobne. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)