Zasilanie - jaki prąd?

ię stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego ? (AC, ang. alternating current). Natężenie prądu nie zależy od rodzaju prądu (AC/DC), lecz od chwilowych warun

Zasilanie - jaki prąd? Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Definicja prądu stałego

Prąd stały (ang. direct current, DC) ? prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego ? (AC, ang. alternating current).

Natężenie prądu nie zależy od rodzaju prądu (AC/DC), lecz od chwilowych warunków w obwodzie elektrycznym.

Zaletą prądu stałego jest to, że w przypadku zasilania takim prądem wartość chwilowa dostarczanej mocy jest stała, co ma duże znaczenie dla wszelkich układów wzmacniania i przetwarzania sygnałów. Większość półprzewodnikowych układów elektronicznych zasilana jest prądem stałym (a przynajmniej napięciem stałym). Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że urządzenia zawierające układy elektroniczne mogą być zasilane bezpośrednio z przenośnych źródeł energii (baterii lub akumulatorów).

Dla urządzeń, które używane są w pobliżu sieciowej energii elektrycznej stosuje się zasilanie prądem stałym wytwarzanym przez zasilacze sieciowe. W zasilaczu sieciowe napięcie przemienne jest najpierw transformowane na odpowiedni poziom napięcia, prostowane (na przykład za pomocą mostka Graetza) oraz filtrowane, tak aby jego ostateczny przebieg był jak najbardziej zbliżony do wartości stałej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_sta%C5%82y


Rozróżnienie falowników - zasilanie

1-fazowe: zasilane jednofazowo, np. 1 x 230 V z wyjściem trójfazowym 3 x 230 V,
3-fazowe: zasilane trójfazowo, np. 3 x 400 V z wyjściem trójfazowym 3 x 400 V.

Falowniki zasilane są często z sieci prądu przemiennego przez niesterowany prostownik diodowy lub sterowany prostownik tyrystorowy, ew. prostownik tranzystorowy. Taki układ, czyli prostownik + falownik + obwód pośredniczący z kondensatorem (dla falownika napięcia) lub dławikiem (dla falownika prądu), nazywany jest elektroniczną przetwornicą częstotliwości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik


Dom bez uszczerbek

Nasze życie wielokrotnie narażone jest na różnego rodzaju uszczerbki i aby im zapobiec czasami nie możemy zrobić dosłownie nic. Na całe szczęście możemy wykazać się dużą dozą odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i swoich bliskich między innymi w kwestiach, które dotyczą elektroniki. Falowniki czy soft starty na pewno obecne są wszędzie tam, gdzie są wymagane, czy jednak dobrze pracują? Czy ktoś dogląda ich stanu? Jeżeli nie, to dlaczego? Jeśli jesteśmy naprawdę odpowiedzialni to po prostu się tego dowiemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jest się zwrócić o pomoc do elektryka, który rozwiąże nasze problemy szybciej niż myślimy. Nie warto jest ryzykować życiem i zdrowiem!