Kiedy boli ząb lub się ukruszy zwykle nie mamy się ochoty na znalezienie stomatologa poza miastem. Najlepiej wtedy zasięgnąć pomocy w lokalnym gabinecie, np. .
Kwestia leczenia kanałowego w Wikipedii
Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rentgenowskim.
Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.
Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowanie. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (tu niezbędny jest koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie uszczelniaczem z gutaperką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kanałowe
Najnowsze materiały i metody leczenia dentystycznego
Dentyści korzystają z różnych materiałów i technologii leczenia zębów swoich pacjentów. W placówkach służby zdrowia ciężko o najnowsze metody leczenia i wypełniania zębów, więc większość ludzi korzysta z prywatnych przychodni dentystycznych.
Materiały obecnie stosowane w stomatologii są bardzo wytrzymałe. Stosuje się tzw. wypełnienia kompozytowe, które są prawie tak twarde jak koronki protetyczne. Wiele prywatnych przychodni stosuje też narkozę przy cięższych przypadkach leczenia np. ósemek. Dodatkowo prywatne przychodnie często maja własne przyrządy rentgenowskie, więc zdjęcia potrzebne dentyście robimy w tym samym miejscu.
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej.
Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa