Jaki środek transportu wybrać?
Porównując autokar do pociągu- na pierwszy rzut oka może wydawać się, że pociąg będzie lepszy. Jednak ma on swoje ograniczenia,...których wynajęty autokar nie ma! Pociągi jak wiadomo jeżdżą po torach, nie ma torów, nie ma pociągów. Problematyczne są też trasy, które nie zawsze doprowadzą nas do celu bezpośrednio. Często bywa tak, że musimy się przesiadać i to nawet po kilka razy, co z dużą grupą np. dzieci stwarza problem.
Na tych polach autokar wygrywa z pociągiem. Czy jest coś w czym autokar jest gorszy od pociągu? Chyba tylko cena przejazdu, ale biorąc pod uwagę obecne ceny i ich tendencję wzrostową to może się okazać, że już niedługo pociąg będzie nieopłacalnym transportem dla zorganizowanych grup.
Niezastąpiony autokar
Są sytuacje w których autokar jest wręcz niezastąpiony. Wyobraźmy sobie podróżującą pociągiem czy PKS-em wycieczkę szkolną- około 30 dzieci w wieku gimnazjalnym jedzie razem z innymi pasażerami. Do tego dochodzi kwestia organizacji i ewentualnych przesiadek, a to już bardzo komplikuje sprawę.
Po prostu na takie wycieczki wynajmuje się autokar, ewentualnie bus dla mniejszej ilości osób. Jest to po prostu wygodne i bezpieczniejsze niż podróż komunikacją miejską, która owszem jest potrzebna, ale nie do tego typu transportu osób.
Zróżnicowanie środków transportu
Można przebierać spośród wielu środków transportu mając do przewiezienia zorganizowaną grupę. Nie ważne czy jest to wycieczka szkolna, grupy turystyczne czy drużyna sportowa jadąca na kolejny mecz.
Organizator lub menedżer (w przypadku sportowców) musi zastanowić jak chce swoją grupę dowieźć bezpiecznie i szybko na miejsce. Ma w tej materii duże pole do wyboru: autokary, pociąg, busy, komunikacja miejsca czy PKS. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, niektóre będą bardziej odpowiednie, inne mnie zależnie od sytuacji.
Transport- ogólnie
Transport (łac. transportare ? przenieść, przewieźć) ? przemieszczanie ludzi, ładunków (przedmiot transportu) w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków (środków transportu).
Potrzeby transportowe należą do grupy potrzeb wtórnych człowieka i są związane z faktem różnego rozmieszczenia przestrzennego zasobów, skupisk ludzkich i miejsc pracy. Transport towarzyszył ludzkości od samych początków rozwoju cywilizacji. Jest to, obok łączności, dział gospodarki, które zwiększają użyteczność dóbr poprzez ich przemieszczanie w przestrzeni. Transport jest ściśle powiązany z pozostałymi działami gospodarki. Jego rozwój warunkuje ich rozwój i odwrotnie ? gorszy rozwój gospodarki lub transportu wiąże się z pogorszeniem sytuacji odpowiednio w transporcie i gospodarce12. W połączeniu z logistyką oraz spedycją, transport wchodzi w skład branży TSL (transport-spedycja-logistyka).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport