Kto może pracować na wysokościach
Prace porządkowe wydają się łatwe. Teoretycznie nie trzeba wiele umieć, żeby zostać zatrudnionym firmie sprzątającej., Jest jednak wyjątek - są to prace wykonywane na wysokościach. To bardzo specyficzna dziedzina - trzeba się wykazać nie tylko odpowiednią siłą fizyczną, ale również brakiem lęku wysokości, najlepiej - jakimkolwiek doświadczeniem. Pomocne może być to, jeśli lubisz wysokogórskie wspinaczki, albo regularnie bywasz na ścinakach wspinaczkowych. Ściany budynków są zupełnie prostopadłe do podłoża, nie jest to łatwa praca. Ma jednak zaletę - niezłe widoki na miasto :).
Historia wieżowców
Wynalazkami kluczowymi dla powstania nowoczesnych wieżowców były stal, szkło, żelbet, wydajne pompy wodne oraz windy. Przed nadejściem XIX wieku budynki wyższe niż 6-piętrowe należały do rzadkości. Wielka liczba schodów była niepraktyczna dla mieszkańców, problemy sprawiała też konieczność uzyskania odpowiedniego ciśnienia, niezbędnego do wyniesienia wody na wysokość większą niż 15 m. Mimo problemów sanitarnych, wysokie budynki mieszkalne powstawały w niektórych miejscach nawet w XVI wieku. Wczesnymi konstrukcjami były romańskie i gotyckie wieże mieszkalne w Bolonii lub zabudowa miasta Szibam w Jemenie. Przykładowo w Edynburgu (Szkocja) mur obronny wytyczał ściśle granice miasta. Z powodu ograniczonej powierzchni domy stały się wyższe, powszechnymi były 11-piętrowe, a zdarzały się nawet 14-piętrowe. Wiele z tych kamiennych budowli dotrwało do naszych czasów i można je zobaczyć na edynburskim Starym Mieście, zwłaszcza w pobliżu Royal Mile.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCowiec#Historia
Kontrowersje wokół Sky Tower
Według niektórych mieszkańców rozmiary budynku nie współgrają z architekturą miasta11. Kolejny pod względem wysokości budynek we Wrocławiu, Dom Akademicki "Kredka", jest dwukrotnie niższy. Jednakże Sky Tower nie ma być osamotniony, a w okolicy według planów magistratu i inwestorów, mają się pojawić kolejne wieżowce, mierzące jedynie kilkadziesiąt metrów mniej od Sky Tower. Jednak m.in. z powodu kryzysu ekonomicznego projekty te odłożono.
Wielu urbanistów postulowało odtworzenie historycznego przebiegu ul. Kruczej, co skutkowałoby podzieleniem działki na dwie. Ich sugestie nie zostały jednak uwzględnione.
Innym problemem jest stosunkowo duża strefa oddziaływania budynku. Wizualizacja przedstawiona na jednej ze stron internetowych miłośników Wrocławia pozwala wnioskować, że cień rzucany przez wieżę w dniu równonocy, w godzinach 7-17 (czyli w czasie, gdy zgodnie z polskim prawem w pomieszczeniach mieszkalnych w zabudowie śródmiejskiej należy zapewnić niezakłócony dopływ światła słonecznego przez co najmniej 90 minut) może naruszać przepisy, a "niespełnienie tych wymogów może wiązać się z olbrzymimi odszkodowaniami dla mieszkańców"12. Precedensową sprawę dotyczącą braku nasłonecznienia opisał w 2006 roku portal GazetaDom.pl13.
Początkowo proponowany wygląd budynku poddawany był krytyce, co zaowocowało całkowitą zmianą koncepcji architektonicznej wieżowca we wrześniu 2007 roku z inicjatywy głównego akcjonariusza LC Corp, Leszka Czarneckiego. Decyzję taką podjęto, mimo że gotowy był już projekt budowlany dla pierwszej wersji14. Autorem nowej koncepcji został inny architekt Dariusz Dziubiński ze Studia Architektonicznego Fold, któremu powierzono przygotowanie nowego projektu. Nowy projekt również budzi kontrowersje, a architekci i urbaniści najczęściej krytykują najniższą część budynku za złe proporcje, monotonię elewacji i ukształtowanie parteru. Przychylniej traktowana jest architektura wieży, jednak jej mankamentem jest niesymetryczne rozłożenie pomieszczeń technicznych z kratkami wentylacyjnymi, co negatywnie wpływa na estetykę. Niekiedy, zwłaszcza wśród niefachowców i przeciwników budynku, wyszydzany jest kształt budynków B2 i B3, który budzi wśród nich falliczne skojarzenia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower#Kontrowersje