O Sky Tower
Sky Tower ? najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Wraz z dwoma innymi budynkami stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Znajduje się w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą).
W pierwszej wersji projektu Sky Tower miał składać się z pięciu wieżowców, przy czym najwyższy z nich miał być rekordowym obiektem w Polsce o wysokości 258 m. Obecnie kompleks to:
Wieżowiec nr 1 (wieża) ? około 215 m z anteną zamontowaną w sierpniu 2015; 212 m bez anteny; dach na wysokości 205,82 m
Wieżowiec nr 2 (żagiel) ? 92-54 m
Podest (galeria handlowa) ? 19 m
Liczba apartamentów we wszystkich budynkach wynosi 236.
Na 48 piętrze znajduje się apartament o powierzchni 227 m?, który jest trzecim najwyżej położonym apartamentem w Europie. Jego cena to 11,3 mln zł.
Z placu budowy przed rozpoczęciem prac wywieziono 200 tys. metrów sześciennych ziemi (27 250 ciężarówek).
Pod budowę wykonano 150 pali o długości 18 m i średnicy 1,5 metra.
W trakcie prac fundamentowych pod Sky Tower ułożono 200 tys. metrów sześciennych mieszanki betonowej.
Płyta fundamentowa w niektórych miejscach ma grubość 7 metrów.
Do budowy kompleksu zużytych zostało łącznie 30 tys. ton stali zbrojeniowej.
Na przeszklenie fasad zużytych zostało 70 tys. metrów kwadratowych szkła.
Na budowie pracowało do około 1000 osób.
Na budowie pracowało 8 żurawi, w tym jeden o wysokości 220 metrów.
Rozwiązania komunikacyjne w Sky Tower to ponad 38 dźwigów, 8 ruchomych schodów a także dwa chodniki ruchome. Dźwigi zastosowane w SkyTower to rozwiązania firmy Schindler:
12 dźwigów S7050
6 dźwigów w grupie ze sterowaniem Miconic 10 i Schindler ID
4 dźwigi w grupie ze sterowaniem Miconic 10 i Schindler ID
7 dźwigów S5400 (w tym dwa pożarowe)
Wszystkimi urządzeniami zarządza system Lobby Vision. Schody ruchome w Sky Tower to instalowane w centrach handlowych Schindler 9300 AE, przeszklone mlecznymi szybami o zdolności transportowej 9000osób/h i prędkości 0,5m/s. Cały budynek należeć ma do kategorii A+.10
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sky_Tower
Czyszczenie elewacji budynku szpitalnego
Budynki szpitalne cechują się tym, że niektóre z nich służą osobom chorym przez wiele lat i są po prostu co jakiś czas odnawiane, żeby nie trzeba było ich zamykać. Dlatego na budynkach szpitala bardzo często wykonywane są prace wysokościowe. W większości przypadków nie muszą być one połączone z zamknięciem na jakiś czas części szpitala. W ramach wykonywania prac wysokościowych czyszczona jest szpitalna wentylacja i przeprowadzana inspekcja drożności kominów zamontowanych na budynku szpitala. Czyszczona jest także elewacja budynku, a przy okazji budynek może zostać powtórnie pomalowany. Chorzy, którzy muszą udać się do szpitala na badania kontrolne zwracają uwagę na wiele czynników przed wyborem konkretnego szpitala, dlatego dyrektorzy starają się dbać również o jego wygląd.
Zamieszczanie tablic informacyjnych na wysokościach
W czasie wykonywania prac na wysokościach stawiane są lub zamieszczane na budynkach różne konstrukcje oraz reklamy. Przy wykorzystaniu metod pracy na wysokościach mogą być również malowane graffiti. Chyba najczęściej różne podnośniki wykorzystywane są w trakcie zamieszczania tablic informacyjnych na dużych budynkach. Mogą być na nich zawarte informacje o planie budynku i sposobie poruszania się w jego wnętrzu. Tak bywa np. w przypadku budynków szpitalnych. Za zgodą władz miasta mogą być na różnych budynkach malowane graffiti, przedstawiające np. jakieś ważne wydarzenia z historii miasta oraz najróżniejsze reklamy. Obecnie zamieszczane na budynkach reklamy wykonywane są z trwałych materiałów i dlatego mogą utrzymywać się na budynku dopóki nie zostaną z niego usunięte.