Mechanika samochodowa - porady

plnej (np. silnik parowy, silnik Diesla, turbina parowa, gazowa i silnik Stirlinga) energii elektrycznej (np. silnik elektryczny) energii kinetycznej (np. turbina wiatrowa, turbina wodna) energii potencjalnej (np. turbina wodna

Mechanika samochodowa - porady

Silnik

Silnik ? typ maszyny zamieniającej energię na pracę mechaniczną.

Energia zasilająca silnik może mieć formę:

energii chemicznej (np. silnik dla nanorurki)
energii cieplnej (np. silnik parowy, silnik Diesla, turbina parowa, gazowa i silnik Stirlinga)
energii elektrycznej (np. silnik elektryczny)
energii kinetycznej (np. turbina wiatrowa, turbina wodna)
energii potencjalnej (np. turbina wodna).
W zdecydowanej większości urządzeń energia mechaniczna wytwarzana przez silnik odbierana jest od obracającego się wału silnika i jest wykorzystywana w postaci pracy mechanicznej lub zamieniana na energię elektryczną. W silnikach takich jak np. silnik rakietowy lub silnik liniowy efektem działania silnika jest energia ruchu postępowego.

Najważniejsze atrybuty silnika
moc ? zdolność do wykonania pracy w jednostce czasu
sprawność ? stosunek wytworzonej energii użytecznej do energii pobranej przez silnik
moment obrotowy ? dla wszystkich silników z ruchem obrotowym
siła ciągu ? szczególnie dla silników lotniczych
impuls właściwy ? dla silników rakietowych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik


Wiedza użyteczna

Silnik spalinowy ? silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz ?zimny?, a rozprężany ? ?gorący?. Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_spalinowy


Szybka naprawa samochodów

Gdy samochód się zepsuje, a jest nam on potrzebny na teraz, warto poszukać zakładu, który zapewni nam szybką naprawę. Takie ekspresowe naprawianie usterek oferuje obecnie wiele zakładów mechaniki pojazdowej, więc z łatwością powinniśmy znaleźć ofertę, która będzie dla nas odpowiednia. Co jednak powinniśmy wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie? Podstawową kwestią jest oczywiście koszt takich napraw, który będzie znacznie większy, niż tradycyjne usługi z tego zakresu. Wiele osób stwierdzi, że nie opłaca się nam wydawać więcej za tą samą usługę, jednak, gdy czas ma dla nas duże znaczenie, lepiej zainwestować daną kwotę, niż sprawić sobie dodatkowe problemy przez próbę oszczędzania. W takich sytuacjach bardzo łatwo o pomyłkę, która może postawić nas w kłopotliwej sytuacji, która nam zawadzi.