Gdzie udać się po pomoc, jeśli masz problemy ze słuchem i potrzebujesz pomocy specjalisty?
Co powinieneś wiedzieć o badaniu słuchu
Badanie słuchu ? jest to ocena reakcji organizmu powstałej w wyniku stymulacji dźwiękowej. Badania słuchu dzielą się na badania subiektywne i badania obiektywne. Subiektywne badania słuchu, w przeciwieństwie do badań obiektywnych, wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny). Badania słuchu można podzielić również na badania progowe oraz nadprogowe. Celem badań progowych jest określenie najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku, w badaniach nadprogowych oceniana jest percepcja dźwięku powyżej progu słyszenia.
Wskazania:
niedosłuch lub jego podejrzenie
zawroty głowy
zaburzenia równowagi
szumy uszne
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_s%C5%82uchu
Twoje zdrowie w Twoich rękach
Zmysły którymi zostaliśmy obdarzeni przy narodzinach są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ponieważ są one potrzebne przez całe życie, powinniśmy dbać o nie należycie. Niejednokrotnie zmiany chorobowe zaistniałe w obrębie danego zmysłu są nieodwracalne bądź wymagają długotrwałego leczenia. Warto więc dokonywać regularnych badań słuchu, które wykluczą wszelkie wady lub pozwolą jak najszybciej podjąć interwencję medyczną. Specjalistyczne badania słuchu są na wyciągnięcie ręki, ponieważ bezpłatnie można wykonać je w prawie każdym mieście. Nie zwlekajmy więc dłużej, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno i musi ono służyć nam przez całe życie.
Specjaliści od słuchu
U kogo szukać pomocy, jeśli mamy problemy ze słuchem? To ciekawe zagadnienie. Jak niedowidzimy to wiemy, że należy się udać do okulisty. Osoby, które specjalizują się w dobieraniu aparatów słuchowych, to protetycy słuchu. Dodajmy, że aparaty słuchowe są w naszym kraju w pełni refundowane przez NFZ, tak więc jeśli zauważymy u siebie lub naszych dzieci, jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty. Oprócz protetyków słuchu, problemami z tym zmysłem zajmują się również audiolodzy oraz specjaliści akustycy. Nie są to łatwe zawody i wymagają one odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Nie powinniśmy więc obawiać się braku kompetencji.