Zastosowanie rozwiązań fotowoltaniki w obiektach sportowych
Gospodarowanie ośrodkami sportowymi polega na wyposażaniu tych ośrodków we wszystkie potrzebne w nich urządzenia, a także na wyborze takich rozwiązań budowlanych, które będą wpływać na sprawne funkcjonowanie takich ośrodków. Dla osób odpowiedzialnych za sprawy finansowe ważne jest nie tylko to, żeby takie obiekty były nowoczesne, ale też, aby ich utrzymanie nie było kosztowne. Dlatego w ośrodkach sportowych wykorzystywane są rozwiązania fotowoltaiczne. Do takich rozwiązań należy montaż paneli słonecznych, które dodatkowo oświetlają budynki znajdujące się na terenie ośrodka sportowego, a także kolektorów słonecznych dodatkowo ocieplających na przykład wodę w basenie przeznaczonym dla pływaków.
Odnawialne źródła energii w Polsce
W Ustawie Prawo energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano jako ?źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych?.
W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł energii, o czym mówi rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. (Dz.U. z 2005 nr 261 poz. 2187)36. W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006 r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010 r (Dz.U. 2006 nr 205 poz. 1510)37.
W 2010 r. przyjęto nowelizację ustawy prawo energetyczne (Dz.U. 2010 nr 21, poz. 104)38 oraz nowe rozporządzenie (Dz.U. z 2010 nr 34, poz. 182)39.
27 lipca 2012 ogłoszona została trzecia wersja prawa o OZE, która całościowo ma regulować sprawy związane z energetyką odnawialną w Polsce. Ustawa wychodzi naprzeciw przepisom unijnym dotyczącym zielonej energetyki i obliguje Polskę do większego wsparcia tej gałęzi przemysłu. Planowano wejście w życie ustawy 1 stycznia 2013.40 Termin ten nie został jednak dotrzymany.
26 listopada 2012 w Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii41. Udział wzięli parlamentarzyści, eksperci i przedsiębiorcy związani z sektorem OZE42.
Od połowy 2013 roku prowadzone były prace nad kolejną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawierać miała nowy system wsparcia w postaci aukcji OZE (przetargów w formie aukcji holenderskich, w których wyłaniany jest inwestor otrzymujący wsparcie)43.
Podpisana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w marcu 2015 ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) (Dz.U. z 2015 r. poz. 478)44 pozwoli uzyskać do 2020 r. 15% udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.
Po zmianie rządu, nowy Sejm (VIII kadencji) przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku (Dz.U. z 2015 Poz. 2365)46. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych, zostało odłożone o pół roku, do 1 lipca 2016 r.
10 czerwca 2016 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii
Obsługiwanie oświetlaniem i ocieplaniem inteligentnego domu
Montaż inteligentnego domu ma pozwolić na obsługiwanie domowego oświetlenia i ogrzewania za pomocą pilota zdalnego sterowania. Przy jego wykorzystaniu można zaświecać światło w wybranej części domu oraz wyłączać je w momencie, kiedy nie jest już potrzebne. Jednocześnie ogrzewanie może włączać się w momencie, kiedy temperatura w domu za bardzo się obniży. W skład inteligentnego domu wchodzą także panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Panele słoneczne są w stanie przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną, a dzięki temu pozwalają na zaprowadzenie domowych oszczędności. Natomiast kolektory słoneczne są w stanie ogrzewać wodę użytkową do wybranej przez domowników temperatury.