Pomoc przy wyborze tynku na elewację
Jak w każdej dziedzinie, również jeśli chodzi o tynki elewacyjne istnieją rankingi internetowe, które mogą pomóc osobom zainteresowanym wyborem najlepszego materiału na wykonanie elewacji. Jest to bardzo proste narzędzie dostępne właściwie tylko pod warunkiem uzyskania dostępu do powszechnego dzisiaj Internetu. Rankingi tynków elewacyjnych pozwalają nie tylko na porównanie właściwości konkretnych materiałów, ale także na przykład na zestawienie cen, które może być bardzo istotne dla wielu potencjalnych klientów. Również materiały, z jakich wykonane są tynki elewacyjne mogą się bardzo różnić. Wobec tak bogatej oferty, jaka jest obecnie dostępna ranking tynków elewacyjnych jest bardzo prostym i użytecznym narzędziem do najszybszego i najlepszego wyboru odpowiedniego materiału na elewację.
Gładź tynkowa
Gładź tynkowa - zewnętrzna warstwa tynku trójwarstwowego wykonana z zaprawy z kruszywem w postaci drobnoziarnistego piasku przesiewanego, wyrównująca szorstką powierzchnię narzutu tynkowego. Spoiwo w zaprawie wykorzystywane do wykonywania gładzi mogą stanowić cement, wapno, bądź cement i wapno jednocześnie - w zależności od przeznaczenia tynku itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82ad%C5%BA_tynkowa
Definicja tynku
Tynk - warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jej jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku. Tynk stosuje się również jako warstwę podkładową pod elementy wymagające gładkiego podłoża (płyty styropianowe, płytki ceramiczne) - powszechnie stosuje się wówczas tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy.
Tradycyjne tynki wykonuje się jako jednowarstwowe (surowe, tylko z grubsza wyrównane, pomieszczenia gospodarcze, piwnice itp.), dwu- lub trójwarstwowe. Ze względu na miejsce zastosowania tynki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne; ze względu na jakość i technikę wykonania widocznej powierzchni: tynki zwykłe, szlachetne, tynki z zapraw plastycznych, tynki specjalne; sposób wykonania: tynki wykonywane ręcznie lub mechanicznie; rodzaj użytego materiału: tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe.
Zewnętrzną warstwę tynku trójwarstwowego nazywa się gładzią tynkową.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tynk