Jak leczyć dentofobię?
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia
Kłopot z estetyką uzębienia
Oprócz najbardziej popularnej działalności stomatologicznej, to jest usuwania ubytków w zębach i leczenia powstałej próchnicy, wielu dentystów oferuje również innego rodzaju zabiegi. Wielu pacjentów przychodzących do stomatologa prosi o poprawienie wizerunku uzębienia. W niektórych przypadkach krzywe uzębienie czy przebarwienia mogą sprawić, że cała twarz wygląda naprawdę niekorzystnie. Wtedy stomatologia estetyczna może naprawdę zdziałać cuda. Już zwykłe wyczyszczenie zębów za pomocą specjalistycznych przyrządów może sprawić, że nasze zęby będą o wiele bielsze i bardziej zachwycające. Wielu osobom pomaga również także na przykład wyrównanie zębów poprzez spiłowanie ich, gdy są bardzo nierówne.
O chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna - dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Wyłoniła się w drugiej połowie XIX w. jako podspecjalność stomatologii wymagająca przygotowania ogólnochirurgicznego. Jest jedną z dwóch specjalności stomatologicznych (obok ortodoncji) uzyskiwanych w Polsce, których wzajemne uznawanie przez kraje członkowskie Unii, zagwarantowane zostało w Traktacie Akcesyjnym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna