Czym jest zjawisko fotoelektryczne?
Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.
W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.
Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.
Odkrycie i wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego przyczyniło się do rozwoju korpuskularno-falowej teorii materii, w której obiektom mikroświata przypisywane są jednocześnie własności falowe i materialne (korpuskularne). Wyjaśnienie i matematyczny opis efektu fotoelektrycznego zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi, który w 1905 roku wykorzystał do tego hipotezę kwantów wysuniętą przez Maxa Plancka w 1900 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny
Jak obniżyć rachunki w zgodzie z przyrodą?
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mają również wiele zalet. Należą do nich nie tylko ekonomiczność i ekologiczność produkowanej energii, ale również fakt, że jesteśmy uniezależnieni od jakiegokolwiek dostawcy energii elektrycznej. Możemy produkować energię na własny użytek, a przy okazji nie płacić przy tym rachunków! Wydaje się to być więc naprawdę idealnym rozwiązaniem. Zainstalowanie obu tych instalacji ? zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych ? może sprawić, że zupełnie zniwelujemy koszty związane z ogrzewaniem wody i zużywaniem prądu potrzebnego do sprawnego działania tak wielu urządzeń obecnych niemalże w każdym domu, jak lodówka, pralka czy telewizor.
Ekologia a produkcja energii
Ekologia jest bardzo istotna pod względem produkcji energii, gdyż coraz bardziej restrykcyjne normy nakazują nam dostosowanie się do bardziej zaostrzonego prawa. Aby zachować przyrodę w nieuszkodzonym stanie konieczne jest wprowadzenie nie tylko zmian w sposobie myślenia, ale i prawdziwych rewolucji, jeśli chodzi o energię elektryczną. Jak na razie, doskonałym rozwiązaniem na potrzeby rodzin wydaje się być energia pozyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym czy kolektorom słonecznym. Zwłaszcza w Polsce, gdzie mamy duże nasłonecznienie, warto skorzystać z takiej formy produkcji energii. Instalacja nie jest zbyt skomplikowana, a pozwala na wytwarzanie energii zgodnie z naturą.