Powstawanie próchnicy
Próchnica powstaje z powodu rozkładających się resztek pożywienia, bakterie pożywiają się cukrem i wytwarzają kwas, który osłabia szkliwo i z czasem powoduje ubytki. Działanie bakterii można zaobserwować kiedy nasze szkliwo w pewnych miejscach zaczyna być bielsze, to znaczy że proces demineralizacji już nastąpił i jeżeli nic nie zrobimy to w tym miejscu powstanie ubytek, który będzie wymagał leczenia.
Jeżeli zauważymy takie plamki to warto postarać się o poprawienie higieny naszej jamy ustnej, przestać jeść słodycze. Po pewnym czasie szkliwo się zregeneruje i nie powstanie ubytek w innym przypadku zostanie nam juz tylko leczenie dentystyczne.
Kwestia chirurgii szczękowo-twarzowej. Cytat z Wikipedii
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa
Najgroźniejsza choroba uzębienia
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina obejmująca wiele chorób układu zębowego. Najczęściej występującą z nich i najbardziej niebezpieczna jest próchnica. Mogłoby się wydawać, że nie jest to jakaś poważna rzecz, bo przecież wystarczy pójść do dentysty i zrobić wypełnienie ubytku. Jednak w krajach biedniejszych nie zawsze jest taka możliwość.
Dlatego właśnie próchnica jest uznawana za najniebezpieczniejszą chorobę, która może prowadzić nawet do śmierci w wyniku kolejnych komplikacji, gdy nic się z nią nie zrobi.