Wikipedia o weterynarii sądowej
Weterynaria sądowa - jedna z nauk weterynaryjnych zajmująca się ustalaniem przyczyn zgonu zwierząt, gdy wymaga tego sytuacja, np. podejrzenie otrucia.
Podstawową metodą ustalenia śmierci zwierzęcia jest sekcja zwłok wykonywana przez lekarza weterynarii posiadającego kwalifikacje do wykonania tego badania.
Samodzielny lekarz weterynarii, czy też częściej uprawniona do tego celu jednostka naukowo-badawcza, jak np. Wydział Medycyny Weterynaryjnej, czy też Państwowy Instytut Weterynaryjny otrzymują w takim przypadku zlecenie z policji, prokuratury bądź z sądu, w przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo dokonania przestępstwa, z którym bezpośrednio łączy się śmierć danego zwierzęcia.
W tym przypadku zadaniem patologa jest wykrycie zmian patologicznych, czy też nieodpowiedniego stężenia toksyn w badanych zwłokach, które mogły być przyczyną zgonu.
Jest to tylko jeden z wielu przykładów, w których interweniuje patolog weterynaryjny specjalizujący się w weterynarii sądowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Weterynaria_sądowa
Historia zawodu weterynarza w Wikipedii
Za pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako osoby leczącej zwierzęta. Kolejnych przełomów w tej dziedzinie dokonywali również i pionierzy medycyny ? jak Hipokrates, czy filozofowie jak Arystoteles, czy też wynalazcy jak John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki. Przełomowymi były również średniowieczne dzieła: Canon medicinae Avicenny czy Anatomia del cavallo Carlo Ruiniego.
Za najstarszego sławnego weterynarza w Polsce może być uznany kowal Konrad Królewski (1532) - autor książki Sprawa a lekarstwa końskie. Za patrona lekarzy weterynarii uważany jest w Polsce św. Eligiusz.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii
Jak zapewnić swoim zwierzętom odpowiednie leczenie?
Jeśli w naszym domu są zwierzęta, powinniśmy zapewnić im odpowiednią opiekę. W tym celu w razie potrzeby należy zabierać je do weterynarza, który może pomóc w walce z chorobami lub innymi dolegliwościami, jakie mogą pojawić się u naszych zwierząt. Bardzo ważne jest, byśmy nie korzystali z takich usług jedynie od święta lub w nagłych sytuacjach, lecz regularnie umawiali odpowiednie wizyty. Dzięki temu zapewnimy odpowiednie bezpieczeństwo nie tylko naszym zwierzętom, ale także i nam.
Domowi pupile mogą przecież przenosić choroby szkodliwe także dla ludzi, a przecież każdy z nas wolałby tego uniknąć, szczególnie, gdy w naszym domu mieszkają małe dzieci. Warto więc podejść do tego odpowiedzialnie.