Artykuł o odzieży medycznej

czenia drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Zastosowanie Aseptyczność jest to stan, w którym pomieszczenia, środki opatrunkowe, leki, narzędzia chirurgiczne i ręce operatora są wolne od żywych drobnoust

Artykuł o odzieży medycznej

Aseptyka

Aseptyka

Aseptyka ? postępowanie mające na celu dążenie do jałowości pomieszczeń, narzędzi, materiałów opatrunkowych i innych przedmiotów w celu niedopuszczenia drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany.
Zastosowanie

Aseptyczność jest to stan, w którym pomieszczenia, środki opatrunkowe, leki, narzędzia chirurgiczne i ręce operatora są wolne od żywych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest to zapewnione poprzez dokładne mycie i dezynfekowanie dłoni oraz stosowanie przez zespół operacyjny wyjałowionych fartuchów, rękawiczek, narzędzi oraz odpowiednie przygotowanie sali operacyjnej (mycie, sterylizowanie sal poprzez naświetlanie promieniami ultrafioletowymi, powietrze jest przepuszczane przez filtr, zanim trafi do sali operacyjnej) i pola operacyjnego. Oznacza to także działania zabezpieczające przed zakażeniem.

Aseptyka ma też zastosowanie poza salą operacyjną, m.in. w badaniach laboratoryjnych i bakteriologicznych, w produkcji leków i żywności.

W przemyśle spożywczym oznacza proces produkcyjny, który dzięki zastosowaniu specjalnej technologii pozwala na wytwarzanie i pakowanie produktów bez użycia środków konserwujących.
Historia

W 1885 Polak Jan Mikulicz-Radecki użył podczas operacji rękawiczek bawełnianych, w 1887 Ernst von Bergmann wprowadził sterylizację przy użyciu pary wodnej, a w 1894 William Halsted zastosował rękawiczki z gumy.

Za ojca aseptyki uważa się Gustava Adolfa Neubera, kilońskiego chirurga (1886). Reguły aseptyki wprowadzone przez niego, niewiele zmienione, obowiązują do dziś.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aseptyka


Inne wyposażenie

Czasem opatrunki są łączone (indywidualne), dzięki czemu mają wspólne opakowanie, często są one wodoodporne.

Inne wyposażenie:
Woda utleniona
Rękawiczki jednorazowe, mogą być wykonane z lateksu, winylu, bądź gumy nitrylowej
Ustnik do sztucznego oddychania
Agrafki (do małych napraw, zapinania bandaży, chust, przytrzymywania opatrunku)
Latarka
Nożyczki z tępym końcem (do cięcia opatrunków, pasów bezpieczeństwa, ubrań)
Pęseta
Koc termiczny- koc ratunkowy jest zarówno ochroną dla poszkodowanego przed zimnem (hipotermia, załamanie się lodu, przechłodzenie organizmu) jak również pomaga w przypadkach przegrzania (udar cieplny, słoneczny).

Apteczki profesjonalne zawierają zwykle znaczną ilość materiałów opatrunkowych, ale także :

Kołnierz ortopedyczny
Ambu / Maskę twarzową
Aparat do płukania oka
Szyny do unieruchamiania złamań - Szyny Kramera lub Sam Splint)
Flary ostrzegawcze, Światła chemiczne


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Apteczka


Jak sprawnie rozwinąć swoją działalność lekarską?

Prowadzenie prywatnej działalności lekarskiej jest obecnie bardzo popularne. Co więcej, często inwestycja we własny, profesjonalny gabinet jest o wiele bardziej opłacalna dla właściciela takiego lokalu. Czy planując zakup sprzętu lekarskiego koniecznego do wykonywania zabiegów w swoim gabinecie, warto przejrzeć internetowe oferty? Z pewnością jest to pewna wskazówka. Jeśli dokładnie wiemy, jakiego rodzaju i wielkości sprzęt jest nam potrzebny, korzystając z Internetu możemy nawet sporo zaoszczędzić. Jeśli z kolei trudno wybrać nam w ofercie prezentowanej w Internecie, najlepszą ofertą jest osobista wizyta w sklepie oferującym zaopatrzenie medyczne. Wtedy mamy możliwość większego wyboru a przede wszystkim uzyskania porady od osoby znającej się na takim sprzęcie.