Rozpoczęcie ogrzewania po długiej przerwie
Ogrzewanie stanowi bardzo ważny element w każdym obiekcie budowlanym. W każdym budynku, w którym przebywają ludzie konieczne jest rozpoczęcie sezonu grzewczego w okresie jesienno ? zimowym. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić pieca olejowego czy węglowego, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom czy pracownikom komfort cieplny? Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie przeglądu urządzenia przed jego uruchomieniem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu awarii, które mogą nie tylko narazić nas na koszty, ale także wywołać niebezpieczne zdarzenia. Dlatego też warto zadbać o przegląd naszego pieca i całej instalacji ogrzewania, gdy tylko chcemy rozpocząć sezon grzewczy.
Kocioł na olej
Kotły olejowe to coraz częściej wykorzystywany rodzaj ogrzewania. Dlaczego z roku na rok taki rodzaj pieca możemy znaleźć w coraz większej liczbie obiektów? Co sprawia, że kotły olejowe stają się tak bardzo popularne? Taki rodzaj kotła ma przede wszystkim tą zaletę, że nie potrzebuje obsługi ze strony człowieka. Jest on automatycznie zaprogramowany. Niewątpliwie korzystnie z takiego rodzaju ogrzewania jest więc bardzo wygodne. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju kotły możemy znaleźć nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także i w innych obiektach. Nowoczesne technologie sprawiają, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele bardzo zaawansowanych urządzeń w tym zakresie.
Poznaj historię kominków
Najstarsze kominki były znacznie większe, budowane na planie półkola z okapem podobnej wielkości. Umieszczano je najczęściej przy ścianach szczytowych, co ułatwiało prawidłowe wyprowadzenie komina. Budowane były z ciosów kamiennych, powierzchnia paleniska wykładana była najczęściej cegłą. Z czasem wymiary kominków uległy pomniejszeniu. Było to możliwe po udoskonaleniu wydajności kominków, przez pochylenie ścian bocznych pod kątem 45° i zmniejszeniu głębokości wlotu do kanału dymowego. Oprawy zaczęto wykonywać z marmuru lub brązu. Najwspanialsze oprawy kominków pochodzą z okresu renesansu.
Do typowego wyposażenia kominków należał: ekran osłaniający palenisko, żelazne uchwyty na łuczywo, pogrzebacz oraz wilki (stojaki na drewno do opału). Kominki o nowoczesnej konstrukcji stosowane są coraz częściej w domach jednorodzinnych, zajazdach i podobnych budynkach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek