Każda wizyta u stomatologa większości ludzi kojarzy się z ogromnym bólem i prawdziwymi torturami. Fakt, dentysta wykonuje mnóstwo niezbyt przyjemnych dla nas zabiegów, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza stomatologia wygląda zupełnie inaczej, niż dawniej. Dziś z łatwością możemy znaleźć profesjonalny gabinet dentystyczny, w którym będziemy mieli zapewniony pełen komfort w czasie wykonywania nawet trudnych zabiegów. Stosowane współcześnie środki i narzędzia do leczenia zębów sprawiają, że w większości przypadków pacjent naprawdę nie odczuwa tu żadnego bólu. Oczywiście, warto najpierw dokładnie sprawdzić, w którym gabinecie możemy liczyć na tak wysoki profesjonalizm. W sieci znajdziemy mnóstwo opinii wcześniejszych pacjentów mówiących, czy dany stomatolog jest faktycznie dobrym specjalistą. Stomatologia jest dziś tak popularną dziedziną, że nawet w mniejszych miastach możemy skorzystać z naprawdę profesjonalnych usług. Warto znaleźć jednego dobrego dentystę, do którego będziemy mieli zaufanie i do którego będziemy chodzili regularnie. Dzięki temu strach związany z takimi wizytami zniknie błyskawicznie.
To, że strach ma wielkie oczy wpajane jest nam od dzieciństwa, lecz przysłowie niewiele pomaga jeżeli chodzi o wizytę u dentysty. Większość ludzi dorosłych boi się stomatologa tak, jakby stomatolog chciał zrobić im krzywdę. A dentysta jest specjalistą, który chce tylko pomóc i ulżyć w cierpieniu z powodu bólu zęba. Dziś każdy gabinet dentystyczny w przychodni NFZ wyposażony jest w nowoczesną aparatura, która stwarza pacjentowi pewien komfort. A prywatne gabinety dentystyczne wyposażone są jeszcze bardziej komfortowo, także nie ma powodu bać się wizyty u stomatologa. Aby zostać dentystą trzeba ukończyć studia lekarskie o kierunku stomatologia. Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, leczeniem i patologiami zębów. Jak również leczeniem przyzębia, błony śluzowej, języka, stawu skroniowo-żuchwowego i tkanek w jamie ustnej. Stomatolodzy mogą również zdobywać specjalizację np. w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, stomatologii dziecięcej, czy protetyce stomatologicznej.
Bycie stomatologiem to nie tylko praca w przychodni dentystycznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz to również możliwość prowadzenia prywatnej praktyki stomatologicznej. Każdy stomatolog może otworzyć własną działalność gospodarczą, lecz przed tym musi spełnić kilka warunków. Gabinet dentystyczny może być własnością stomatologa ale może również być własnością osoby niezwiązanej ze stomatologią. Gdy osoba nie ma wykształcenia stomatologicznego, a chce posiadać taki gabinet, to najpierw musi założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i zatrudnić lekarzy stomatologów. Każdy dentysta może wykonywać swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach spółki cywilnej, w ramach spółki jawnej lub spółki partnerskiej. W ramach prowadzenia działalności leczniczej lekarz musi posiadać prawo do wykonywania zawodu, nie może być ukarany karą zawieszenia prawa w wykonywania zawodu i musi dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Ponadto zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i uzyskać wpis do centralnej ewidencji o działalności gospodarczej.
Chociaż dentysta wielu z nas kojarzy się z najgorszymi męczarniami, to musimy sobie zdawać sprawę z potęgi profilaktyki i przynajmniej raz na pół roku wybrać się do gabinetu dentystycznego. Stare polskie porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym także kontekście ma ono swoje zastosowanie. Regularne wizyty stomatologiczne pozwolą na wykrycie próchnicy, ubytków czy problemów dziąseł, zanim staną się one ogromnym problemem i przysporzą nam wiele bólu oraz będą nas słono kosztować. Gabinet dentystyczny to nie tylko miejsce, w którym leczy się ubytki, ale też miejsce, w którym można uzyskać porady jak dbać o zdrowe zęby i wystrzegać się tego, co nam nie służy. Dentysta poradzi nam jak odpowiednio szczotkować zęby oraz jaką pastę wybrać. Podpowie także jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej czy też jak i kiedy używać nici dentystycznych. Warto te rady wziąć sobie do serca, bo ludzkie zęby nie odrastają, więc jeśli nie będziemy o nie dbać regularnie, utracimy je bezpowrotnie i będziemy skazani na drogie zamienniki czyli protezy.
Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.