Płot a ogrodzenie - Wikipedia
Płoty jako ogrodzenia powszechne są na wsiach, w polskich miastach występują na terenie osiedli domków jednorodzinnych lub ogródków działkowych. W innych krajach zachodnich, szczególnie w amerykańskich miastach, a właściwie na ich przedmieściach posesje często nie są ogradzane płotami. Moda na posesje bez ogrodzeń także pojawiła się w Polsce. Duże zakłady pracy najczęściej ogradzane są prostymi płotami z siatki, lub z betonowych komponentów, natomiast płoty okalające posesje mają walory estetyczne. Zazwyczaj najbardziej urozmaicone elementy ogrodzenia znajdują się od strony frontowej działki. Płotami ogradzane są też na wsiach budynki gospodarcze.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Płot
Stawianie płotów jako tradycyjna metoda ogradzania posesji
Stawianie płotów stanowi tradycyjną metodę ogradzania różnych posesji. Trzeba również przyznać, że dobrze zadbane płoty drewniane potrafią bardzo okazale, a nawet nowocześnie wyglądać. Dlatego wielu gospodarzy, zamiast likwidować posiadane przez siebie tradycyjne płoty drewniane, sięga po sprawdzone metody ich renowacji.
Zajmują się także ich malowaniem i dostawianiem nowych elementów. Wydaje się, że możliwość przeprowadzania przy płotach własnych prac konserwatorskich stanowi ich dodatkową zaletę, ponieważ w przypadku nowoczesnych ogrodzeń bywa tak, że właściciel nie jest w stanie samodzielnie ich naprawić i musi zawsze korzystać z fachowej pomocy, co wiąże się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów.
Furtka - wyjaśnienie terminu w Wikipedii
Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).
Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym.
Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np. sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furtka