Specjalistyczna pomoc prawna
Zawiłości prawne i skomplikowane przepisy powodują, że nawet w niezbyt trudnych sprawach sądowych konieczna jest pomoc ze strony prawnika. Istnieją wobec tego specjalne punkty pomocy prawnej, które mogą pomóc w rozwiązaniu konfliktów. Bardzo często dzięki pomocy pracujących tam osób zainteresowany może dowiedzieć się, w jaki sposób powinien się zachować w określonej sytuacji. W ciągu roku istnieją nawet specjalne akcje, umożliwiające uzyskanie porady prawnej zupełnie za darmo. Jest to okazja dla mniej zamożnych osób, które nie mogą sobie pozwolić na skorzystanie z usług prawnika za standardową stawkę.
Jak pomóc w sprawach rozwodowych?
Od wielu lat możemy zaobserwować znaczące zwiększenie się liczby rozwodów. W związku z tym prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym są coraz bardziej potrzebni. Często zdarza się bowiem, że poszkodowany małżonek zgłasza się do prawnika z prośbą o poradę. Takie sytuacje są bardzo delikatne, dlatego osoba udzielająca porad prawnych w tym zakresie powinna wykazywać się empatią i zrozumieniem. Chociaż wiele osób decydując się wszcząć postępowanie prawne jest już zdecydowanych na uzyskanie rozwodu, dość często opinia ta może być zmieniona, jeśli strony wyrażają wolę współpracy. Pośredniczyć pomiędzy nimi może jednak tylko prawnik lub odpowiedni mediator.
Mecenas - czyli kto?
Mecenas ? we współczesnej polszczyźnie określenie stosowane jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata i radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, nie mający umocowania w przepisach prawa. Tytuł ten stosowany jest tylko w Polsce.
Termin ?mecenas? na określenie adwokata możewedług kogo? pochodzić od przydomka (trzeciego członu nazwiska) Gaiusa Cilniusa Maecenasa, przyjaciela Oktawiana Augusta, który do historii przeszedł jako opiekun (mecenas) artystów swojej epoki. Podnosi się, że podobnie jak Gajusz Cilniusz Mecenas nad artystami, współcześni prawnicy sprawują swoistą ?opiekę prawną? nad ludźmi, którzy potrzebują fachowej pomocy w swoich stosunkach prawnych. Pomimo że pomoc, jakiej współcześni prawnicy udzielają swoim klientom, z reguły jest odpłatna, w przeciwieństwie do działalności pierwowzoru, to doniosłość tej dziedziny życia, zwłaszcza w sprawach karnych, ale również cywilnych i podatkowych, gdzie w grę wchodzą istotne interesy majątkowe, rodzinne, spowodowała stosowanie określenia ?mecenas? w znaczeniu ?opiekun?.
Historycy prawa podnoszą, że trudno powiązać przyjaciela Oktawiana z grzecznościowym terminem ?mecenas? używanym w odniesieniu do adwokata. Kazimierz Orzechowski przypomniał, że w XVI stuleciu ówczesnych adwokatów nazywano procuratores mercenarii, czyli ?płatni zastępcy procesowi? i w ten sposób odróżniano ich od ?niezawodowych? zastępców procesowych określanych procuratores. To od zwrotu procuratores mercenarii miał powstać termin ?mecenas?, poprzez stopniową eliminację pierwszego członu i głoski ?r? w drugim wyrazie. Występował on już w XVIII stuleciu, a upowszechnił się w wieku XIX.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenas_(prawnik)