Weterynarz nie tylko dla kota i psa
Sprawdzony weterynarz jest potrzebny każdemu właścicielowi bardziej niecodziennego pupila. Gryzonie takie jak świnka morska, lub ptaki egzotyczne lub żółwie wymagają lekarza specjalisty, aby właściwie je zdiagnozował i wyleczył.
Takie zwierzęta bowiem mają odmienny system odpornościowy i trawienny od psa, czy kota. Nie każdy antybiotyk czy lekarstwo może być stosowane do leczenie tej samej choroby u różnych gatunków zwierząt. Podając złe lekarstwo można narazić zwierzę na poważne problemy zdrowotne, a nawet doprowadzając pupila do śmierci. Dlatego warto kierować się opiniami innych właścicieli danego gatunku.
Polska weterynaria - cytat z Wiki
Zakładami leczniczymi dla zwierząt według ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt są:
gabinet weterynaryjny
przychodnia weterynaryjna
lecznica weterynaryjna
klinika weterynaryjna
weterynaryjne laboratorium diagnostyczne
Wszystkie zakłady lecznicze dla zwierząt są własnością prywatną poza klinikami uniwersyteckimi.
We wszystkich wyżej przedstawionych zakładach, oprócz lekarzy weterynarii mogą być również zatrudniani technicy weterynarii, którzy posiadają kwalifikacje do wykonywania niektórych czynności w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia zwierząt.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_weterynaryjna
Lekarz dla ludzi a weterynarz
Weterynaria to tak samo ciężki kierunek studiów jak medycyna, z tą różnicą, że studenci nie uczą się o anatomii człowieka a anatomii różnych zwierząt domowych i gospodarskich. Poziom trudności jest porównywalny, jednak weterynarz w swojej praktyce lekarskiej czasami zostanie pogryziony, czy podrapany co przy pracy z ludźmi raczej się nie zdarza.
Do tego weterynarz ma utrudnioną diagnozę względem lekarza dla ludzi, bo przecież kot czy pies nie powie dokładnie gdzie i co go boli, albo że źle się czuje. To właśnie sprawia, ze praca weterynarzy jest jednak cięższa od lekarzy dla ludzi.