Posada mierniczego przysięgłego
Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.
Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły
Jeszcze przed budową
Geodeta jest potrzebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie.
Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy. Bez geodety nic nie mogłoby zostać zbudowane, dlatego jeżeli chcesz inwestować w budowę policz koszty obsługi geodezyjnej całej inwestycji.
Słowo na dziś: Mapa
Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.
Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:
zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa