Kwestie grzewcze, czy rekuperacji w domu to sprawy wysokiej wagi, to dość skomplikowana technologia. Dlatego należy szukać fachowej rady i profesjonalnych usług.
Potrzeba klimatyzacji
Jak większość z Was pewnie wie, w Polsce mamy coraz wyższe temperatury latem, a co za tym idzie w naszych domach i mieszkaniach temperatura osiąga nieznośnie wysoki poziom. Dlatego coraz...więcej osób inwestuje w klimatyzatory.
Taka inwestycja może nie zwróci się bezpośrednio, ale zwiększymy swój komfort i dobre samopoczucie, a co za tym idzie nasza produktywność wzrośnie i nie będziemy się tak źle czuć w upały. Ponadto klimatyzacja wcale nie jest aż taka droga- wystarczy bowiem już 500zł, aby kupić mały i wydajny klimatyzator wolno stojący. W sam raz do ochłodzenia jednego średniej wielkości pokoju.
Wentylacja ? co, jak i po co
Odpowiednio zrobiona i wykonana wentylacja w domach jest bardzo istotna i tak naprawdę bardzo prosta w swojej istocie. Ogólna zasada jest taka, że należy wprowadzić do domu, czy też mieszkania, odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powinna być ona równa ilości usuwanego i zanieczyszczonego powietrza domu.
Niestety często zdarza się, że wentylacje w domach są za mało wydajne, albo zapchane. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza w domach ogrzewanych piecem opalanym węglem, albo kominkiem. Można problem zredukować często wietrząc cały dom, ale problem pojawia się zimą. Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu wentylacja działa źle- skontaktuj się z jakąś firmą zajmującą się tymi sprawami, pomogą, sprawdza i doradzą.
O rekuperacji
Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.
Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.
Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator