Czego możemy spodziewać się korzystając z usług elektryka?
Większość osób mniej więcej posiada jakieś pojęcie o tym, czym zajmuje się w swojej pracy elektryk. Coraz częściej jednak jego zadanie polega nie tylko na montażu i naprawie instalacji elektrycznych a także na rozwiązywaniu różnorodnych problemów ze istniejącymi instalacjami. Co prawda, w budynkach mieszkalnych głównym zadaniem elektryka jest zamontowanie odpowiednich przewodów jeszcze w trakcie budowy domu. Elektrycy zajmują się także instalacjami innych, mniej kojarzonych z elektrycznością urządzeń, jak na przykład domofonów czy systemu monitoringu. Często, w miarę posiadanych uprawnień, elektryk projektuje także przyszłe instalacje elektryczne.
Systemy elektryczne pożyteczne w codziennym życiu
Coraz częściej naprawa instalacji elektrycznych dotyczy problemów z instalacją, która pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie bramy, na przykład podczas wjazdu do garażu i tak dalej. Takie rozwiązania są coraz bardziej powszechne z racji na swoją wygodę i wobec tego potrzeba naprawy tego typu instalacji jest coraz częstsza. Przede wszystkim problem może powstać w napędach do bram, które mogą nie reagować na żądania użytkownika lub na przykład otwierać się zamiast zamykać. Systemy sterujące otwieraniem i zamykaniem się bram i szlabanów najczęściej wykorzystują w swojej budowie elementy elektryczne, dlatego naprawą ich musi zająć się elektryk.
Możliwe jest wykorzystywanie energii słonecznej do
Możliwe jest wykorzystywanie energii słonecznej do zaspokojenia potrzeb grzewczych budynków. Rozróżnia się pasywne i aktywne systemy ogrzewania słonecznego, w zależności od tego, czy do wykorzystania energii słonecznej konieczne jest zużycie energii z innego źródła. Do systemów pasywnego ogrzewania słonecznego zalicza się kolektory słoneczne w instalacji grawitacyjnej oraz duże okna w południowej elewacji budynku o dobrych współczynnikach przenikania energii słonecznej. Ponieważ podaż energii słonecznej przypada głównie w ciągu lata oraz wiosną i jesienią a w trakcie sezonu grzewczego ich wydajność znacznie spada, kolektory słoneczne są zazwyczaj stosowane wyłącznie do produkcji ciepłej wody użytkowej. Mogą one również wspomagać niskotemperaturowe systemy centralnego ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe). W polskim klimacie możliwe jest wykorzystanie zysków grzewczych z energii słonecznej jako źródła energii dla budynków pasywnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralne_ogrzewanie