Ostrza do cięcia wykładzin
Spośród setek różnych rodzai noży, od kuchennych po myśliwskie, spory ich odsetek jest używany na placach budowy. W różnej formie i czasem nie koniecznie zgodnie z ich domyślnym przeznaczeniem.
Noże do wykładzin, które same w sobie posiadają wiele podkategorii, stanowią jedno z podstawowych narzędzi każdego tapicera. Cechują się wysuwanym płaskim ostrzem, które można regulować w zależności od grubości ciętego materiału. Ponadto ostrze jest wymienne a rączka dobrze leży w dłoni, aby móc prowadzić równe długie cięcia.
Warto też wspomnieć że są niestety nieco droższe od zwykłych, prostych noży. Jednakże i tak opłaca się sobie taki sprawić, chociażby ze względu na jego niezrównaną poręczność w tego typu robotach.
Wskazówki do używania noża do wykładzin
Używając profesjonalnego noża do cięcia wykładzin i linoleum, warto zastanowić się chwilę przed poprowadzeniem nieodwracalnego cięcia. To że ostrze samo w sobie jest wysokiej klasy, nie znaczy że przycinania nie można zepsuć.
Należy przede wszystkim zadbać o to, by linia cięcia nie była niczym zastawiona - gdy już się zacznie ciąć, lepiej skończyć to jednym pociągnięciem. Sprawdzić należy również podłoże pod ciętym materiałem - nóż może się o coś zahaczyć i zejść z linii.
Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest upewnienie się że ostrze jest wystarczająco naostrzone i nie równe. W innym razie, może się okazać ze zrobimy zadziory w materiale zamiast gładkiego cięcia.
Trochę historii noży
Wikipedia wspomaga nas wiedzą o historii noży:
Nóż ze stałym ostrzem pojawił się ok. 500.000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli wykonywać noże z kamienia. Te noże miały charakter uniwersalny, przeznaczone były do cięcia i obróbki drewna, skrobania skór, przyrządzania posiłków i innych tego typu prac ?gospodarczych?. W XIX wieku nóż ze stałym ostrzem ewoluował do noża ze stalowym ostrzem na zewnątrz pole zdolne do cięcia drewna, rozbioru mięsa, przygotowanie ogniska i posiłków. Wraz z wynalezieniem sprężyny pojawiły się użytkowe noże kieszonkowe wyposażone w inne jeszcze składane narzędzia, mające na celu zwiększenie użyteczności całościowego projektu. Takie cechy posiadał składany nóż campingowy czy skautowski /harcerski/ scyzoryk, w USA składany nóż użytkowy, nóż używany w Armii Szwajcarskiej oraz do wielonarzędziowe rękojeści, wyposażonych również w ostrza. Rozwój silniejszego mechanizmy blokowania ostrza w nożach składanych ? podobnie jak w przypadku hiszpańskiego noża navaja ? znacznie zwiększyły użyteczność takich noży, wykorzystywanych do ciężkich zadań takich jak cięcie gęstych lub trudnych materiałów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe