Przy dobrze wykonanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej dom nie powinien mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest kluczową kwestią i nie można jej zlecić byle komu.
Zła wentylacja
Niedrożna wentylacja powoduje wiele poważnych problemów z całym budynkiem. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoją wentylację pod kątem odpowiedniego działania w każdym pomieszczeniu. Jeżeli zauważysz takie oznaki złej wentylacji jak wilgoć zbierającą się na oknach, pleśń w zakamarkach, mokre ściany. Możliwe, że też ktoś ostatnio ma przewlekły katar lub problemy z górnymi drogami oddechowymi- to tez może być efektem złej wentylacji w budynku.
Sprawdzić można to na kilka sposobów. Wystarczy przystawić świeczkę, zapalniczkę lub zapalona zapałkę do wyloty wentylacji i jeżeli ogień skieruje się w naszą stronę to oznacza problemy z wentylacją i należy je jak najszybciej rozwiązać.
Problem z wentylacją
Co ciekawe dość często, zwłaszcza w blokach wentylacja jest źle wykonana i nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Jest to bardzo uciążliwy problem, który tak na prawdę da się dość łatwo rozwiązać, jednak w przypadku mieszkania w bloku trzeba napisać do administracji, aby się sprawą zajęła.
W domu jednorodzinnym problem można rozwiązać samemu lub z pomocą fachowca, najczęściej dopływy powietrza się zapchały i już nie koniecznie wentylacja działa jak powinna. Oczywiście jest też możliwość, że wentylacja jest niewydajna, ale to bardziej skomplikowany problem.
O syndromie chorego budynku
Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).
Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku