Jak działać w przypadku urazu kolana?
Uszkodzenia kolan należą do jednych z najbardziej ryzykownych i rzutujących na przyszłą sprawność poszkodowanych. Rehabilitacja stawu kolanowego po zabiegu lub po gipsie wymaga dużego doświadczenia zespołu rehabilitantów, stosuje się różne formy ruchowe oraz pasywnej rehabilitacji.
Często po takich urazach pacjent musi nosić ortezę na kolano, aby zbytnio go nie przeciążać. Bezpośrednio po rehabilitacji ciężko powrócić do pełnej sprawności, a nie zawsze się to udaje i trzeba się przyzwyczaić do nowych ograniczeń.
Krótko o fizjoterapii
Fizjoterapia (ang. physical therapy, physiotherapy, PT) jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.
Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię
klimatoterapię
hydroterapię
kinezyterapię
terapię manualną
masaż leczniczy
ergoterapię
fizykoterapię.
Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjoterapia
Formy rehabilitacji
Rehabilitacja ruchowa to czasami długotrwały proces, który ma na celu przywrócić pełną sprawność po wypadku lub urazie. Najczęściej rehabilitacja trwa od 2 tygodni do miesiąca w przypadku prostych złamań kończyn. Przy bardziej skomplikowanych urazach np. złamania z przemieszczeniem lub otwarte złamania, rehabilitacja trwa nieco dłużej oraz wymaga zastosowania większej ilości sprzętu.
Proste zabiegi rehabilitacji przeprowadza się również w domach pacjentów, przez co maja oni lepszy komfort psychiczny podczas zajęć i nie muszą martwić się dojazdami do ośrodka rehabilitacji lub szpitala, gdzie przeprowadza się zabiegi rehabilitacyjne.