O odprowadzaniu wody z dachu. Rynny

chu.Budowa nowego domuBudowa nowego domu odbywa się według wcześniej przygotowanego planu, który może być ewentualnie nieznacznie modyfikowany przez pracowników biura projektowego. Jednym z ważnych elementów każdego domu jest jego

O odprowadzaniu wody z dachu. Rynny rynna kanion wavin rybnik
Usuwanie wody z ogrodu jest istotną częścią każdego budynku. Decydując się na zakup rynny należy kupować je w w sklepach budowlanych, np. . Dzisiaj o rynnach oraz deszczu z dachu.

Budowa nowego domu

Budowa nowego domu odbywa się według wcześniej przygotowanego planu, który może być ewentualnie nieznacznie modyfikowany przez pracowników biura projektowego. Jednym z ważnych elementów każdego domu jest jego hydroizolacja, która w pełni powinna zabezpieczać dom przed powstawaniem w nim wilgoci.

Jednak sama hydroizolacja nie wystarcza i każdy dom powinien być wyposażony w dobry system odprowadzania wody z dachu. Służy temu sam rodzaj zamontowanego dachu oraz dobór odpowiednich rynien, które będą w stanie skutecznie odprowadzać wodę spływającą z dachu. Montażem takich rynien mogą zająć się budowlańcy lub sami właściciele domu w zależności od tego, jakiego rodzaju rynny mają zostać zamontowane.


Zadania rynien domowych

Podstawowym sposobem na odprowadzanie wody z dachu jest montaż przydomowych rynien. Czasami nadmiar wody gromadzącej się na dachu, zwłaszcza z topniejącego śniegu, jest usuwany przez strażaków, którzy przy okazji podpowiadają właścicielowi domu, w jaki sposób może jeszcze usprawnić cały proces odprowadzania wody z dachu.

Same rynny mogą być umieszczane zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Zaletą rynien umieszczanych na ziemi jest fakt, że w razie potrzeby sam właściciel domu może je wyciągnąć, a tym samym umożliwić przejazd jakiemuś pojazdowi przez teren posesji, poza tym może sam dokonać wymiany wadliwych rynien. Natomiast rynny umieszczane pod ziemią w ogóle nie zajmują miejsca na posesji i odprowadzają wodę bezpośrednio do gruntu.


Rynna w Wikipedii

Rynna ? półotwarta rura najczęściej kładziona wokół krawędzi dachu budynków, do której spływa woda opadowa z dachu podczas deszczu. Rynnę podtrzymuje wspornik rynny (inne nazwy: hak do rynny, pot. rynajza, rynhak).

Rynna często jest mylona z rurą spustową, czyli pionową rurą, łączącą rynnę z ziemią lub podziemną instalacją kanalizacji deszczowej.

Rynna działa na zasadzie grawitacyjnego spływu wody, dlatego jest położona ze spadkiem w kierunku rury spustowej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się podciśnieniowe rury typu pluvia, które nie wymagają zachowania spadków.

Zdarza się, że woda deszczowa nie jest odprowadzana z dachu do poziomu ziemi lub do instalacji kanalizacji deszczowej, tylko po zebraniu w rynnie swobodnie wypuszczona z wysokości za pomocą rzygaczy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynna