Co robią geodeci?
Praca geodety z pewnością nie należy do prostych i lekkich obowiązków. Wymaga od pracującego pełnego zaangażowania, specjalistycznej wiedzy z zakresu geodezji oraz niezwykłej dbałości o szczegóły. Jest to dość wymagająca praca, do wykonywania której potrzebne są specjalne narzędzia. Praca geodety polega na dokonywaniu jak najdokładniejszych pomiarów, wykorzystując specjalnie skonstruowane do tego przyrządy oraz na dokonywaniu precyzyjnych obliczeń miarowych. Ponadto często konieczne jest robienie projektów oraz nanoszenie zmian na mapy geodezyjne. Z tego względu praca ta jest satysfakcjonująca dla osób lubiących robić obliczenia oraz zainteresowanych kartografią i technicznymi aspektami.
Podział geodezji
Geodezja, będąca dziedziną kilku różnych nauk, dzieli się na poszczególne podkategorie. Jednym z podziałów, który można wyodrębnić, jest rozróżnienie na geodezję wyższą oraz niższą. Mianem tej pierwszej określa się naukę wykonującą pomiary na znacznie większych obszarach, w których należy uwzględnić kulistość Ziemi. Natomiast geodezją mniejszą nazywa się wykonywanie pomiarów na mniejszej powierzchni. Inne podziały są wyróżniane ze względu na kilka czynników, takich jak rodzaj i cel pomiarów. Rodzaj pomiarów dzieli się na dwie odgałęzienia ? poziome i pionowe, a przykładowymi celami mogą być pomiary miejskie lub górskie. Ostatni wyodrębniony podział geodezji jest ze względu na wykorzystywane narzędzia i stosowane metody.
Czym jest inwentaryzacja powykonawcza?
Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z geodezją z pewnością natknął się na coś takiego, jak inwentaryzacja powykonawcza czy geodezyjny pomiar powykonawczy. Jest to jeden z wielu obowiązków geodetów, który polega na zebraniu aktualnych danych o nieruchomości, po jej zakończonej już budowie. Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu. Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów. Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.