Czynności geodezyjne
Geodeta wykonuje szereg prac obliczeniowo-pomiarowych, a efektem jego pracy jest zazwyczaj mapka przedstawiająca dany teren wraz z jego zabudowaniem. Większość geodetów wykonuje prace pomiarowe oraz tworzenia mapek, jednak raca ta wymaga zdania odpowiedniego egzaminu i posiadanie pewnych uprawnień.
Geodeci zajmują się również inwentaryzacją nieruchomości oraz tyczeniem budynków po zakończonej budowie, co jest konieczne do zakończenia procesu budowy oraz przyznania budynkowi odpowiedniego numeru oraz pozwolenia na użytkowanie. Bez geodetów nie można byłoby zbudować, przebudować, podzielić czy zniszczyć żadnej nieruchomości.
Dlaczego potrzebujemy geodety?
Geodeta,a raczej jego usługi są potrzebne wszędzie tam, gdzie powstaje jakaś nieruchomość. Już przy planowaniu budowy geodeta musi przyjść na wskazany teren i dokonać odpowiednich obliczeń oraz sporządzić mapy do dokumentacji, aby inwestor mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.
Po otrzymaniu zezwolenia geodeta musi wykonać mapę do celów projektowych i przekazać ją wykonawcy, który zgłasza ją w odpowiednim urzędzie. W trakcje pomiarów geodeta uwzględnia sąsiednie działki, wyznacza miejsce, gdzie budynek może stanąć i wszystko nanosi na mapę. W kolejnych etapach inwestycji geodeta również ma całkiem sporo pracy.
O mapie do celów projektowych
Mapa do celów projektowych to dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania zezwolenia oraz stanowy bazę dla pracy innych specjalistów.
Mapa jest sporządzana po wydaniu przez urząd wstępnego pozwolenia na inwestycję, jednak ostateczne pozwoleni na budowę wymaga wykonania takiej mapki. Mapę geodeci opracowują na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a zawiera ona między innymi linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, usytuowanie zieleni oraz innych obiektów wokół danego terenu pod inwestycję. Jest to więc niezbędna usługa przy każdej budowie, więc nie należy pomijać jej ceny w planie inwestycji.