Po zakończonej edukacji w szkole geodezyjnej
Geodeta może zarabiać na własną rękę już po ukończeniu studiów, jedynym warunkiem jest odbycie praktyk. Takie praktyki muszą trwać trzy lata zanim geodeta będzie mógł wystąpić o przystąpienie do egzaminu potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu geodeta staje się geodetą uprawnionym i może bez przeszkód założyć własną pracownie geodezyjną.
Oczywiście jest jeszcze kilak etapów zdobywania kolejnych uprawnień, a im więcej dany geodeta ich posiada tym bardziej wszechstronny jest i może wykonać więcej zadań powiązanych ze swoja działalnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki geodeta starał się uzyskać dodatkowe wykształcenie i uprawnienie z dziedzin pokrewnych.
Kiedy skorzystać z usług geodety
Z usług geodety każdy kiedyś skorzysta, oczywiście prawdopodobnie dopiero, gdy zdecydujemy się na kupno jakiejś działki lub będziemy chcieli podzielić nieruchomość. Ponieważ głównym zadaniem geodety jest pomiar nieruchomości, tyczenie budynków i granic terenu. Dobrze jest wiedzieć kiedy jeszcze będziemy potrzebowali geodety, a będzie to w zasadzie zawsze kiedy będzie coś do zmierzenia i opisania na mapce.
Szczególnie geodeta będzie potrzebny przy okazji budowy i przygotowań do budowy jakiegokolwiek budynku. Jednak o tym może kiedy indziej.
Praca w geodezji
Geodeta (mierniczy) to specjalista od pomiarów i sporządzania wszelkiego rodzaju mapek. Najpopularniejsza wykonywaną przez geodetę mapką jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcia. Geodeci pracują głównie w wyspecjalizowanych firmach budowlanych oraz w biurach geodezyjnych zajmujących się pomiarami i tyczeniem różnych nieruchomości.
Geodeci, nawet Ci bez uprawnień zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a pracy dla nich nie zabraknie nigdy. Więc z pewnością jest to dość dobra ścieżka kariery zawodowej.