Geodeta najważniejszy...

do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć. Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanosze

Geodeta najważniejszy... Wszelkie usługi geodezyjne są świadczone na różnych poziomach na każdym etapie budowy. Dlatego warto poszukać i zamówić usługi profesjonalistów.

Obowiązki geodety

Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć.

Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe). Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki.

Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.


SGiK Polska- służba geodezyjna

Służba Geodezyjna i Kartograficzna w Polsce ? zdefiniowana jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

Centralnym organem administracji rządowej w sprawach geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju, który wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej, który jest organem naczelnym w sprawach geodezji i kartografii. Służba Geodezyjna i Kartograficzna składa się z dwóch pionów: organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz organów administracji geodezyjnej1.

Funkcje nadzoru geodezyjnego i kartograficznego pełnią organy administracji rządowej, natomiast funkcje administracji geodezyjnej i kartograficznej ? organy samorządu terytorialnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_Geodezyjna_i_Kartograficzna


Kto może zostać geodetą?

Matematyczni i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czytając podręcznik do tego przedmiotu.

Słowa takie jak osnowa, tachimetria czy triangulacja to tylko niektóre terminy, które spotkamy w takiej literaturze. Jednak to nie terminologia, a jej zastosowanie stanowi największy problem. Masa wzorów, standardów oraz wyliczeń sprawia, że to nauka dla naprawdę lubiących wyzwania. Co nie oznacza, że się nie opłaca.