Odpowiedzialność i elektryka
Nasze życie wielokrotnie narażone jest na różnego rodzaju uszczerbki i aby im zapobiec czasami nie możemy zrobić dosłownie nic. Na całe szczęście możemy wykazać się dużą dozą odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i swoich bliskich między innymi w kwestiach, które dotyczą elektroniki. Falowniki czy soft starty na pewno obecne są wszędzie tam, gdzie są wymagane, czy jednak dobrze pracują? Czy ktoś dogląda ich stanu? Jeżeli nie, to dlaczego? Jeśli jesteśmy naprawdę odpowiedzialni to po prostu się tego dowiemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jest się zwrócić o pomoc do elektryka, który rozwiąże nasze problemy szybciej niż myślimy. Nie warto jest ryzykować życiem i zdrowiem!
Sterowanie ów - skalarne
Sterowanie skalarne a charakteryzuje się stałą zależnością U/f. Algorytmy sterowania skalarnego są dobierane w oparciu o zależności dotyczące stanu ustalonego. Najbardziej rozpowszechnione są układy sterowania skalarnego w których stabilizacja strumienia uzyskiwana jest na podstawie charakterystyk statycznych u/f = const. Nastawiane są tylko amplitudy i prędkości kątowe częstotliwości) wektorów przestrzennych napięć, prądów i strumieni skojarzonych silnika indukcyjnego. W tym przypadku występuje spadek mocy wraz ze spadkiem częstotliwości odzwierciedlonej w obrotach silnika. Prędkość mechaniczna oraz częstotliwość poślizgu nie są kontrolowane precyzyjnie i może to powodować przeciążenia silnika i a przez co doprowadzić do wygenerowania błędu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterowanie_skalarne
Podział ów według zasilania
i 1-fazowe: i zasilane jednofazowo, np. 1 x 230 V z wyjściem trójfazowym 3 x 230 V,
i 3-fazowe: i zasilane trójfazowo, np. 3 x 400 V z wyjściem trójfazowym 3 x 400 V.
Falowniki zasilane są często z sieci prądu przemiennego przez niesterowany prostownik diodowy lub sterowany prostownik tyrystorowy, ew. prostownik tranzystorowy. Taki układ, czyli prostownik + + obwód pośredniczący z kondensatorem (dla a napięcia) lub dławikiem (dla a prądu), nazywany jest elektroniczną przetwornicą częstotliwości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik