Współczesne znaczenie starości
Granica między wiekiem średnim człowieka a starością jest płynna i zmieniała się w ciągu wieków. W czasach prehistorycznych ludzie dożywali 30 (Neandertalczyk z Krapiny) - 35 lat (szkielety z Sima de los Huesos w Atapuerca). W starożytności człowiek 35-40-letni był uważany za człowieka starego. Średnia długość życia, a co za tym idzie "granica" starości na świecie bardzo wydłużyła się w XVIII, XIX oraz XX wieku, wraz z poprawą warunków życia, rozwojem medycyny oraz upowszechnieniem takich wynalazków jak np. kanalizacja, które podwyższały poziom higieny, oraz wynalezieniem szczepionek, które zapobiegały chorobom (zob. też oczekiwana dalsza długość trwania życia).
Zwiększenie długości życia skutkowało pojawieniem się dziadków co zwiększało szansę przeżycia młodych osobników, było skorelowane z rozwojem relacji społecznych i przekazywaniem doświadczeń.
W kulturach na całym świecie ludzie w podeszłym wieku byli zwykle obdarzani dużym szacunkiem - niekiedy nawet czcią - jako ludzie bardziej doświadczeni i mądrzejsi.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość
Decyzja na dom seniora
Czasami trzeba kogoś z rodziny umieścić w ośrodku z całodobową opieką, jednak jak taki ośrodek wybrać? Przede wszystkim ważne jest, aby ta osoba chciała tam przebywać więc najważniejszym czynnikiem może być wybór właśnie głównego interesanta. Ciężko bowiem będzie, aby senior dobrze czuł się w miejscu w którym mu się nie podoba. Kolejna ważną sprawą jest odległość od naszego miejsca zamieszkania, bowiem będzie to determinowało częstość naszych odwiedzin,a powinny być one jak najczęstsze.
Opieka medyczna i pielęgniarska oraz ogólne wrażenie personelu jest ważne, aby zapewnić potrzebującemu odpowiednią opiekę medyczną oraz dobry stan zdrowia i samopoczucia. Personel powinien być miły i cierpliwy, więc jeżeli tylko coś zwróci naszą uwagę, powinniśmy porozmawiać z dyrektorem i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Pielęgniarka w domu
Wynajęcie całodobowej opieki dla naszego dziadka, czy babci to dość duże koszty. Jednak czasami najzwyczajniej w świecie nie mamy innego wyjścia. Dobrze wykwalifikowana pielęgniarka lub opiekunka na pewno odpowiednio zajmie się potrzebującym seniorem. Oczywiście trzeba na taką dobrą pielęgniarkę trafić, ponieważ nie każdy jest stworzony do pracy z takimi osobami. Wymaga to nieskończonych pokładów troski i cierpliwości. Nie bez powodu mówi się, ze senior to trochę takie uparte dziecko, ale większe.
Jednak należy mieć na uwadze ich dyskomfort związany z bólami, chorobami czy po prostu starość.