Statystyki do prac naukowych prowadzonych przez politologów
Różne statystyki stają się podstawą prowadzonych prac naukowych, których finalizacją staje się napisanie jakiegoś tekstu naukowego. Ze statystyk korzystają najpierw socjologowie, którzy interesują się tym, w jakich warunkach mieszkaniowych żyją ich respondenci, jakie posiadają wykształcenie i w jakich przedsiębiorstwach pracują.
Podobnymi statystykami, poszerzonymi o ankiety dotyczące poglądów politycznych dysponują politolodzy, którzy czasami wszystkie te kwestie rozpatrują w perspektywie globalnej. Do statystyk mogą sięgać również pedagodzy, którzy tym sposobem dowiadują się, w jakich warunkach żyją ich wychowankowie. Ogólnymi statystykami interesują się, w końcu, przedstawiciele branży medycznej.
Statystyka medyczna szpitali
Statystyki medyczne mogą być bardzo pomocne w pracy lekarzy i funkcjonowaniu różnych placówek medycznych oraz w podejmowaniu decyzji przez ministerstwo zdrowia dotyczących zasad państwowej opieki medycznej. Prowadzona jest, więc, statystyka medyczna szpitali oraz przychodni pozwalająca na stwierdzenie, czy te placówki funkcjonują we właściwy sposób. Osoby przeprowadzające ankiety medyczne rozmawiają zarówno z personelem, jak i pacjentami, zadając im wcześniej przygotowane pytania.
Mogą one dotyczyć zarobków lekarzy i godzin ich pracy oraz dostępności różnych usług medycznych i systemu kolejkowania pacjentów. Pacjenci pytani są także o swoje wrażenia dotyczące przepisywanych im leków. Dzięki temu można lepiej dostosować ceny lekarstw do sytuacji finansowej pacjentów.
Graficzna interpretacja wyników
Wyniki badań statystycznych i innych analiz najlepiej przedstawić w formie graficznej. Z takie wykresu łatwiej odczytamy potrzebne dane niż z wielokolumnowej tabeli- to oczywiste. Współcześnie przedstawianie wyników badań w taki sposób, czyli jak najbardziej przystępny, umożliwia różne oprogramowanie. Obecnie większość tych programów bazuje na rozwiązaniach mobilnych i przez internet, aby dane były jak najszerzej dostępne.
O tym jakie dane najlepiej przestawić w formie wygodnego wykresu decyduje już sam rodzaj badań oraz metoda statystyczna, która może się różnić w zależności od zleconego badania. Im więcej danych jest do przedstawienia tym bardziej forma graficzna staje się oczywistym wyborem, jednak i to ma swoje granice i nie zawsze okazuje się być praktyczne i zasadne.